اکچویتور (عملگر)

استاندارد


 

اکچویتور (Actuator) در لغت به معنای عملگر است و می­‌توان گفت آخرین تجهیز یک کنترلر است که دستور کنترلی را به اجرا در می‌­آورد. در واقع یک دستور برقی را با استفاده از یک منبع تغذیه به یک عمل مکانیکی تبدیل می­‌کند. این عمل مکانیکی باید ویژگی­ هایی داشته باشد: به اندازه کافی سریع باشد، دقیق باشد و حداقل انرژی ممکن را لازم داشته باشد. پرکاربرد­ترین موارد مصرف اکچویتورها در باز و بسته کردن شیر­ها است. معمولا از اکچویتورها در مواردی که از لحاظ ایمنی نیاز به قطع سریع جریان است، گشتاور زیادی مورد نیاز است، لزوم دسترسی به شیر از راه دور است و یا دسترسی سریع مورد نیاز است، استفاده می‌­شود. این اکچویتور­ها بسته به نوع منبع انرژی  و حرکتی که ایجاد می­‌کنند به دسته­‌های: الکتریکی، هیدرولیکی، پنوماتیکی با حرکت خطی و دورانی تقسیم می­‌شوند.

انواع اکچویتور (Actuator) از منظر عامل حرکت

اکچویتور برقی

نوع مدرن اکچویتور (Actuator) ها هستند که از یک موتور الکتریکی برای تامین انرژی مورد نیاز بهره می­‌گیرد. این نوع اکچویتور­ها از یک موتور الکتریکی، سیستم کنترلی، گیربکس و سوئیچ حدی تشکیل می­‌شوند. در این اکچویتور­ها با استفاده از گیربکس، سرعت موتور الکتریکی را کاهش داد و به سرعت دورانی مطلوب رسید.

اکچویتور پنوماتیکی

برای اکچویتر پنوماتیک دو مدل عمده وجود دارد

  • اکچوتید دیافراگمی
  • اکچویتور پیستونی

این اکچویتور ها طوری طراحی شده اند که در یک تغییر مشخص در فشار هوا تغییر قابل توجه ای در ولو داده و آنرا از کاملا بسته به کاملا باز تغییر می دهند.

اکچویتور هیدرولیکی از پرکاربرد­ترین اکچویتورها در زمینه شیر­های صنعتی هستند. قیمت مناسبی دارند و تامین کننده انرژی آن­ها که هوای فشرده است در اغلب محیط­های صنعتی در دسترس است. همچنین این نوع از اکچویتورها ساختار ساده‌­تری نسبت به دو نوع دیگر دارند و از این بابت هزینه تعمیر و نگهداری پایین‌­تری نیز دارند. این اکچویتور­ها دو نوع حرکت چرخشی و خطی را پوشش می‌­دهند و بر روی سایز­­های مختلف شیر نیز قابل نصب هستند. انواع اکچویتور بر حسب نوع حرکت – خطی           –  چرخشی فاکتورهای موثر در انتخاب اکچویتور

برند­ها و مدل­های گوناگونی از عملگر در بازار موجود است. بنابراین برای انتخاب یک اکچویتور مناسب باید فاکتور­های زیادی را بررسی کنیم. . یکی از مهمترین عامل­‌های تاثیرگذار در انتخاب اکچویتور، اندازه و نوع اتصال خروجی آن که به شیر است. بنابراین با توجه به نوع و اندازه اتصال شیر مورد نظر باید اکچویتور مناسب با آن را انتخاب کرد.

فاکتور دیگر تاثیرگذار در انتخاب اکچویتور، گشتاور خروجی ای است که می­تواند تولید کند. شیرها با توجه به اندازه و نوعی که دارند، گشتاور­های مختلفی برای باز و بسته کردن آن­ها مورد نیاز است. بنابراین باید اکچویتوری انتخاب شود که بتواند گشتاور مورد نیاز برای باز و بسته کردن پمپ را تامین کند. در غیر اینصورت اکچویتور بی‌فایده خواهد بود.

زاویه چرخش اکچویتور ( Actuator )، دیگر فاکتور تاثیرگذار در انتخاب اکچویتور است. هر شیر با توجه به نوع آن و محلی که نصب شده است لازم است تا درصد خاصی باز و بسته شود، بنابراین اکچویتوری باید برای آن انتخاب شود که ارائه دهنده آن مقدار زاویه باشد.

دفتر مهندسی تام آرا(فروشگاه ابزارصنعت) توانسته انواع محصولات با کیفیت بالا و درجه ۱ اعم ازشیر برقی و انگل ولو وانواع اکچویتور و جک را به مشتریان خود ارائه نماید و خلا بازار را از محصولات اروپایی پر کند

 

 

برای کسب اطلاع از قیمت ها و محصولات دیگر میتوانید

با شماره های زیر تماس بگیرید یا در واتس آپ پیام بگذارید             

شماره تماس: ۳۳۹۰۸۶۸۱ -۳۶۰۵۹۴۷۱(۰۲۱)

موبایل: ۰۹۰۱۶۶۱۵۶۰۰-۰۹۱۲۹۷۳۴۷۵۲-۰۹۱۴۴۷۱۱۰۰۷ (هاشمی پور)

نیازمندی اینترنتیلینک منبع

ثبت آگهی رایگان