سمپاشی مار

استاندارد


سمپاشی مار

هر ساله تعدادی از مردم (به ویژه کودکان) در اثر نیش مار جان خود را از دست می دهند .این افراد بیشتر افرادی هستند که در بوته زارها و علف زارها تردد می کنند .

علائم محلی مارگزیدگی :

الف )علامت نیش یا دندان مار بر روی پوست ،جاری شدن خون ،ورم ،درد شدید ،احساس سوزش ،وجود لکه ،درمحل گزیدگی

ب)علائم عمومی :تهوع ،استفراغ ،عرق شدید ،تب و لرز،سرد شدن پوست ،رنگ پریدگی ،سردرد ،سر گیجه ،احساس سستی و ضعف ،اشکال در بلع غذا،اشکال در تکلم وتنفس ،کند یا تند شدن نبض ،تیرگی دید و افتادگی پلک چشم ،خونریزی عمومی ،اضطراب و شوک

ج)علائمی که با تاخیر به وجود می آید :سستی ،بی حسی ارگانهای بدن ،سوزش ،شل شدن ماهیچه ها ،اشکال در تنفس ،بهم ریختن افکار ،فلج

انواع مار و روشهای مبارزه با مار

مار یک خزنده مهره دار دارای فلس می باشد که تا کنون ۲۷۰۰ گونه از آن شناسا یی شده است که تقریبا ۴۰۰ گونه آن خطرناک می باشند و تقریبا ۵۰ نوع آن با نیش سمی خود برای انسان خطرناک هستند.
در ایران ۶۵ نوع مار شناسایی شده که ۶۰ نوع متعلق به خشکی ( ۱۳ نوع سمی، ۷ نوع نیمه سمی، ۴۰ نوع غیرسمی ) و ۵ نوع دریایی می باشند. مارهای آبی شمال ایران اکثرا غیر سمی و مارهای دریایی خلیج فارس و دریای عمان، همگی سمی و خطرناک هستند.
محل زندگی مارها :
تقریبا در همه نقاط دنیا به جز قطب جنوب وجود دارند و اغلب مارها روی زمین زندگی می کنند اما برخی از انواع آنها درختان و آبها را برای زندگی انتخاب می کنند. مارهایی که در آبها زندگی می کنند آبشش ندارند و برای تنفس مجبور هستند به سطح آب بیایند اما توانائی دارند ساعتها زیر آب بمانند و طی این مدت از اکسیژن محلول در آب استفاده می کنند.
بطور کلی مارها به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول آنهاییی هستند که با سم خود مشکلاتی در سیستم عصبی یا گردش خون طعمه ایجاد می کنند و دسته دوم که با استفاده از قدرت ماهیچه های خود طعمه را تحت فشار قرار داده وخفه می کنند که این مارها آنقدر منتظر می مانند که طعمه به آانها نزدیک شود و سپس به دور آن پیچیده و فشار می دهند تا تنفس طعمه متوقف شود ولی مارهای سمی پس از تزریق یا پاشیدن سم ، منتظر می شوند تا طعمه از پا بیفتد.

مبارزه با مارها :

۱-استفاده از چسبهای نظیر آترارت و تله های محتوی ماده چسبی مخصوص جهت گیر انداختن مارها
۲-استفاده از طعمه های مسموم
۳-سمپاشی توسط سموم دافع مارها

اقدامات احتیاطی :

جلوگیری از تجمع لوازم اسقاطی ،الوار ،سنگ و خاک نزدیک اماکن مسکونی

سمپاشی | سمپاشی منازل | سمپاشی مار | سمپاشی مارمولک | سمپاشی حشرات سمی

  سمپاشی حشرات, سمپاشی حشرات خانگی, سمپاشی حشرات سمی, سمپاشی مار, سمپاشی مارمولک

نیازمندی اینترنتیلینک منبع

ثبت آگهی رایگان