پروانه کسب چیست و جهت صدور آن چه شرایطی و مدارکی لازم است

استاندارد


کشور عزیزمان ایران جزء کشورهایی است که دارای ترکیب جمعیتی، جوانی است و هر روزه به تعداد جوانان و افراد آماده به فعالیت در جامعه افزوده می شود و این خود لازمه آماده سازی بستری مناسب این افزایش نیروی کار از سوی جامعه می باشد

، بنابراین قانون گذار قوانینی جهت شروع فعالیت افراد در نظر گرفته تا این فعالیت ها در چهار چوب قانون انجام پذیرد. آشنایی با این اصول و قوانین برای تمامی افرادی که مایل به فعالیت اقتصادی در جامعه می باشند ضروری است .

یکی از مهترین این قوانین جهت راه اندازی کسب و پیشه در مرحله نخست اخذ پرونده کسب و کار می باشد این پروانه در واقع مجوزی است برای دایر کردن یک واحد صنفی و بدون دریافت آن فعالیت اقتصادی شما غیر قانونی محسوب می شود، طبق ماده۱۲ قانون نظام صنفی افراد قبل از راه اندازی کسب و کار موظف به اخذ پروانه فعالیت از واحد صنفی مربوطه می باشند .

در اینجا به ارائه تعریف جامعی از پروانه کسب می پردازیم : 

پروانه کسب مجوزی است که طبق مقرات به ‌منظور شروع و ادامه کسب‌وکار یا حرفه به صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی برای محل مشخص یا وسیله کسب معین داده می‌شود. پروانه کسب موقت تنها برای یک ‌بار صادر می‌شود. مدت اعتبار پروانه کسب موقت یک‌ سال و پروانه کسب دائم پنج‌ سال است . 

موضوع بند ۱ ماده ۲۵ قانون نظام صنفی

مصوب ۹/۸/۱۳۷۱ هیئت عالی نظارت

ماده ا – هر فرد که بخواهد واحد صنفی ایجاد کند قبل از سپردن هر گونه تعهد اجاره و یا خرید محل باید جهت  اخذ مجوز لازم به اتحادیه مربوط مراجعه نماید . 

تبصره ۱- در ابتدای هر سال ضرورت ایجاد واحد صنفی را اتحادیه صنف مربوطه به کمیسیون نظارت شهر و در شهرهای فاقد اتحادیه صنفی شهرداری به کمیسیون نظارت شهر مرکز شهرستان برای تایید پیشنهاد می نماید. کمیسیون موظف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه نظر خود را اعلام دارد . 

تبصره ۲- ضرورت ایجاد واحد صنفی بایستی هماهنگ با سیاست دولت در زمینه تامین و تولید و توزیع کالا و ارائه خدمات تعیین گردد . 

ماده ۲- اتحادیه موظف است درخواستها رسیده برای اخذ پروانه کسب را به ترتیب شماره و تاریخ در دفتر مخصوصی ثبت و رسید آنرا به متقاضی تسلیم نماید . 

ماده ۳- اتحادیه با رعایت حق تقدم در خواستهای رسیده موضوع ماده ۲ را بررسی و نظر خود را مبنی بر رد یا قبول تقاضا حداکثر ظرف ۱۵ روز کتبا اعلام می دارد در صورت مثبت بودن جواب اتحادیه متقاضی می تواند نسبت به تهیه مدارک لازم اقدام نماید. 

آدرس: تهران، خیابان جردن، خیابان دستگردی (ظفر) ، پلاک ۲۷۷، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه ۵، واحد ۱۰

سایت: sabticall.com

تلفن: ۹۶۶۹-۰۲۱

ایمیل: info@sabticall.com

نیازمندی اینترنتیلینک منبع

ثبت آگهی رایگان